Vzpomínkové dokumenty na

                                Občanské fórum Trutnov a Občanskou komisičára1

      


Příspěvek k historii Občanského fóra na okrese Trutnov. Pro zachování paměti budoucím přidávám těchto pár stránek o událostech listopadových a následných dnů roku 1989. Trutnov povstal proti režimu na Krakonošově kašně, proto se její socha stala symbolem  OF Trutnov

17. 11. 1989 pátek napadení a zmlácení studentů a účastníků pokojné demonstrace v Praze na Národní třídě v Praze příslušníky VB.

Sobota a neděle odpoledne 18. a 19. 11. v Trutnově na náměstí neorganizovaná,  tichá setkání jednotlivců, odpůrců režimů a aktivistů občanských hnutí.

První organizovaná demonstrace se svíčkami se v Trutnově konala v pondělí 20. 11.. Výzvu vydala rozhlasové stanice Svobodná Evropa na 16.hod.. Ve stejný den a čas se konala v Praze na Václavském náměstí prvá masová demonstrace listopadových dnů. V Trutnově demonstranti neuposlechli výzev k rozchodu a vydali se na demonstrační průvod uličkami kolem středu města. Po návratu  ke kašně chvíli postáli domluvili se na setkání při demonstraci příští den v úterý 21. 11. Po zpěvu hymny se rozešli.  Třicet sedm demonstrantů napoprvé v Trutnově bylo docela dost.

V úterý přibylo aktivistů hnutí i lidí vyjadřujících tichý nesouhlas s režimem, přibily transparenty. To vše při opakovaných výzvách k rozchodu z naší strany odmítaných a při záblescích fotoaparátu,byla už docela tma. Trvalo to vše asi hodinu, vyplněnou neustálými diskusemi s policisty a úředníky MěNV, oni nás přemlouvali ať se rozejdeme, legitimovali nás k zastrašení a pořizení dokumentace důkazů k trestnímu stíhání.

Středa 22.11. Trutnov náměstí - prvá vystoupení a projevy na Krakonošově kašně. Prozatím bez rozhlasové aparatury. Účast 200-300 lidí. Demonstrující přinesli pár transparentů s hesly SVOBODU, SVOBODNÉ VOLBY, NENÁSILÍ. Mezi demonstranty byl přítomen větší počet členů KSČ a StB , kteří obtěžovali drobnými projevy provokací.

23.11. Trutnov náměstí - veřejná vystoupení a projevy na Krakonošově kašně, již s použitím rozhlasové aparatury kterou na vlastní riziko zajistili mládenci z Domu kultury.Večer se několik trutnovských občanů dohodlo na založení Občanského fóra Trutnov a podepsalo zakládací listinu.

První řečníci na kašně: student Filip Švál, který podal svědectví o událostech na Národní třídě a přednesl výzvu studentského stávkového výboru po něm vystoupili na kašnu  a lidi z  nezávislých iniciativ. Během projevů byly mezi demonstrující rozdávány stužky trikolor, aby jejím nošením vyjádřili sounáležitost s protestem proti dosavadnímu režimu.  Ze strany MěNV jsme byli rozhlasem z radnice vyzývání k ukončení nepovolené akce. Demonstrace trvala asi 40 minut. K závěru demonstrující studenti středních trutnovských škol ještě dlouho v tichosti se svíčkami postávali u kašny. Svíčky pak na kašně hořely ještě dlouho v prodlouženém ránu.

Kašna jako tribuna OF byla využívána do začátku prosince a vystřídalo se na ní mnoho řečníků. Moderátorem podvečerních setkávání u kašny i následných akci OF se stal Tomáš Svoboda.

V prvních revolučních dne jsme se scházeli v kanceláři ČSL na Krakonošově náměstí (tehdy ještě Gottwaldově nám.), dále u pana Langhamra v Blanické ulici, u Mikysků proti lesnické škole a na evangelické faře u P.Pokorného později v restauraci Sokolovna.
Kancelář Občanského fóra: prvá oficiální kancelář OF byla asi měsíc v Jihoslovanské ulici poblíž Optiky. Poslední do voleb 1990 byla na Horské ulici v nejvyšším patře nad lékárnou. Část vybavení techniky a nábytku kanceláře darovala ČSL.

Do prvých oficiálních schůzek budoucího OF Trutnov se lidi mezi sebou moc neznali a přesto se dařilo držet krok s Pražským OF a během krátké doby připravit okres na svobodné volby.

Zpět

Dokumenty

Odkazy

   

Další stránka >

Krakonoš
stužka

 


Kontakt:

kvojacek@seznam.cz